Zarządzenie Nr 36/2017 Wójta Gminy Secemin z dnia 31 lipca 2017 r.

PODSUMOWANIE

Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

Lokalnego Programu Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2009 - 2013”

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku   i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), w szczególności  art. 55 ust. 3, który określa zakres Podsumowania.

1.  USTALENIA ZAWARTE W PROGNOZIE ODDZIAŁYWANIA  NA ŚRODOWISKO

Lokalny Program Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2009 - 2013”  (LPR)  jest dokumentem zrealizowanym w celu ożywienia i kompleksowej odnowy przestrzennej, gospodarczej, społecznej i ekologicznej obszarów wyznaczonych  do rewitalizacji.

W latach 2007 - 2013 podstawowym dokumentem określającym zasady wykorzystania  środków unijnych na rewitalizację obszarów wiejskich jest Regionalny Program Operacyjny  Województwa Świętokrzyskiego, Działanie 6.2. Rewitalizacja małych miast. Głównym celem tego Działania jest odnowa (rewitalizacja) zdegradowanych i zaniedbanych części miejscowości, będących centrami gmin. 

Działania podejmowane w ramach LPR są kontynuacją prac realizowanych przez władze gminy w kierunku harmonijnego i wielostronnego rozwoju miejscowości Secemin.

Wnioski z analizy sytuacji w miejscowości doprowadziły do ostatecznego wyboru następujących obszarów do rewitalizacji:

Obszar nr 1 – centrum miejscowości (obszar ten obejmuje Plac Wolności wraz z budynkiem kościoła parafialnego oraz teren zabudowy zabytkowego kopca  „fortalicji Szafrańców”).

Obszar  nr 2 –  obejmujący  ulice: Kościelną, Koniecpolską (osiedle domków jednorodzinnych) oraz Piaski (wraz z łącznikiem drogi do ulicy Partyzantów).

Obszar nr 3 teren stadionu sportowego (oznaczony w ewidencji gruntów   nr 518 – obręb Secemin).

W poszczególnych obszarach realizowane będą następujące projekty:

Obszar nr 1

Projekt nr 1 - odbudowa zabytkowej  „fortalicji Szafrańców” i wykonanie odpowiedniego zaplecza kulturalno-rekreacyjnego, poprzez budowę muszli koncertowej, kortów tenisowych, placu zabaw dla dzieci.

Projekt nr 2 – rewitalizacja i zagospodarowanie terenu Placu Wolności (budowa alejek wraz z ławkami, wykonanie nasadzeń kwiatów i krzewów).

Obszar  nr 2

Projekt nr 1 – budowa i modernizacja dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na ulicach: Koniecpolskiej, Kościelnej, Piaski, Partyzantów.

Projekt nr 2 – Remont budynku Urzędu Gminy (wymiana pokrycia dachowego         i termomodernizacja budynku) wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.

Obszar nr 3

Projekt nr 1 - budowa nowoczesnego stadionu sportowego przy ulicy Koniecpolskiej (poprawa jakości nawierzchni płyty stadionu, modernizacja istniejącego boiska do siatkówki plażowej oraz wykonanie bieżni lekkoatletycznej) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (budowa budynku klubowego, trybuny dla kibiców, ogrodzenie stadionu).

Realizacja projektów wyspecyfikowanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji będzie polegała na realizacji zadań, głównie inwestycyjnych, które będą ingerować        w środowisko przede wszystkim na etapie ich realizacji, powodując przejściowe uciążliwości.

Największy wpływ na środowisko w trakcie budowy będą miały:

 emisja zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliwa w silnikach spalinowych pojazdów mechanicznych używanych w trakcie prac budowlanych i w silnikach pojazdów ciężkich, obsługujących budowę,

1.                     hałas spowodowany pracą sprzętu mechanicznego,

  2.                 odpady powstające w czasie wykonywania robót ziemnych i budowlanych.

Przy prawidłowo prowadzonym procesie budowlanym uciążliwości te nie będą miały charakteru ponadnormatywnego. Generalnie uciążliwości związane z realizacją zadań zapisanych w LPR będą uciążliwościami przejściowymi, odwracalnymi  i wystąpią jedynie w czasie prowadzonych robót.

Realizacja zadań określonych w LPR, przyczyniając się do osiągnięcia celów zakładanych w tym dokumencie, przyczyni się jednocześnie do poprawy warunków środowiskowych na rewitalizowanym terenie. Mimo, że z założenia większość zadań inwestycyjnych ma wpływać pozytywnie na poprawę jakości życia mieszkańców Secemina, to jednak pozytywne oddziaływanie na środowisko osiągane jest niejako „przy okazji”.

Realizacja LPR będzie miała pozytywny wpływ na takie elementy środowiska jak:

1.  krajobraz, ze względu na realizację zadań związanych z poprawą estetyki przestrzeni publicznej uwzględniających krajobraz kulturowy miasta,

2.  klimat akustyczny w składowej generowanej przez ruch drogowy – w związku z naprawą nawierzchni ulic,

3.  zwiększenie się powierzchni terenów zielonych,

4.  poprawa poziomu życia i bezpieczeństwa mieszkańców – m.in. poprzez budowę i remont chodników, poprawę oświetlenia terenu.

Obszary objęte rewitalizacją w miejscowości Secemin znajdują się poza strefą obszaru Natura 2000. Według konsultowanej koncepcji terenów objętych siecią ekologiczną Natura 2000, najbliżej położonym terenem są okolice miejscowości Brzozowa i Zwlecza, oddalonych ok. 5 km od Secemina (tereny zaliczane do specjalnego obszaru ochrony „Dolina Górnej Pilicy”).  

Biorąc pod uwagę zapisy „Lokalnego Programu Rewitalizacji…” oraz wyżej przytoczony fragment „Prognozy oddziaływania na środowisko…”, jak również pozytywną opinię o obu dokumentach, wyrażoną przez właściwe organy można stwierdzić, że charakter oraz zakres działań objętych programem oznaczają bardzo słabe oddziaływanie na środowisko. Dlatego rozwiązania alternatywne, o których mowa w art. 55, ust. 3 ustawy z dnia 3 października 200 roku o udostępnianiu informacji o środowisku… w tym przypadku nie były brane pod uwagę. Osiągnięcie celów programu nie jest możliwe w sposób inny, niż wyznaczony w dokumencie.             Z kolei, należy zauważyć i podkreślić, że zaniechanie realizacji działań, zaplanowanych w LPR, będzie negatywnie oddziaływać na dalszy rozwój miejscowości Secemin. Najważniejsze i najgłębsze skutki mogą wystąpić w sferze społecznej (rozwój zjawisk patologicznych w wyniku wzrostu bezrobocia). Również brak realizacji wyznaczonych działań dotyczących budowy infrastruktury technicznej może spowodować negatywne skutki dla środowiska, objawiające się wzrostem zanieczyszczenia wód (brak kanalizacji sanitarnej, zły stan wodociągu) oraz zanieczyszczenie powietrza (wskutek dalszej degradacji dróg i chodników).

2.   OPINIE WŁAŚCIWYCH ORGANÓW

Właściwymi organami, zgodnie z art. 57 i art. 58 ustawy są:

1)  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska

2)  Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

W dniu 2 lipca 2009 roku Wójt Gminy Secemin skierował do obu w/w organów  projekt dokumentu „Lokalny Program Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2009 – 2013” z prośbą o określenie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w Prognozie oddziaływania na środowisko do projektu LPR.

Na postawie odpowiedzi tych organów oraz zgodnie z wymaganiami  ustawy,  sporządzono  Prognozę  oddziaływania  na  środowisko  dla  „Lokalnego Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2009 – 2013”, którą w dniu 31 lipca 2009 r. przesłano do  wymienionych w ustawie organów, celem wydania opinii.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach pismem   z dnia 2 września 2009 roku (znak: RDOŚ-26-WPN.II-7013-47/09/an), po przeanalizowaniu przedłożonej dokumentacji, zaopiniował pozytywnie przedstawione dokumenty, nie wnosząc żadnych uwag. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w  Kielcach - pismem z dnia 1 września 2009 roku (znak SE.V-4410/66/GK/09) - uzgodnił bez zastrzeżeń przedstawione dokumenty.

3.  ZGŁOSZONE UWAGI I WNIOSKI

Społeczeństwo miejscowości  Secemin oraz organizacje ekologiczne uzyskały możliwość zapoznania się z dokumentami  – „Lokalnym Programem Rewitalizacji…”  oraz Prognozą oddziaływania na środowisko.

W tej sprawie w dniu 31 lipca 2009 r. na stronie internetowej Urzędu Gminy Secemin - www.secemin.eobip.pl - zostało zamieszczone następujące ogłoszenie:

 

Znak:  IR.7017 - 6/09

OGŁOSZENIE

Na podstawie art. 55 ust. 1 w związku z art. 30 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa   w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2009 – 2013” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko w dniach od  31 lipca 2009 r. do 24 sierpnia 20009 r.  w siedzibie Urzędu Gminy Secemin, ul. Struga 2 w godz. od 7.30 do 15.30.

Zgodnie z art. 54 ust 2 i 3 cytowanej ustawy, każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w Lokalnym Programie Rewitalizacji może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie do Wójta Gminy z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy organizacyjnej oraz  adresu, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 sierpnia 2009 r.

W ustawowym terminie 21 dni nie wpłynęły żadne uwagi czy wnioski  w przedmiotowej sprawie.

4.  WYNIKI POSTĘPOWANIA DOTYCZĄCEGO TRANSGRANICZNEGO  ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO, JEŚLI ZOSTAŁO PRZEPROWADZONE

Postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko nie było wymagane i nie zostało przeprowadzone.  Miejscowość  i Gmina Secemin nie są położone w obszarze przygranicznym, a realizacja LPR nie powoduje żadnych konsekwencji dla ewentualnych skutków środowiskowych, których charakter mógłby posiadać znaczenie transgraniczne. Skala przedsięwzięć zaproponowanych do realizacji w ramach Programu ma charakter regionalny i ewentualne negatywne oddziaływanie tych przedsięwzięć będzie miało zasięg lokalny. Na etapie prognozy stwierdzono, że realizacja LPR nie wskazuje możliwości negatywnego transgranicznego oddziaływania na środowisko, mogącego objąć terytorium innych państw.

Do powyższej opinii przychylił się zarówno Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, jak i Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

5.   PROPOZYCJE DOTYCZĄCE METOD I CZĘSTOTLIWOŚCI PRZEPROWADZANIA MONITORINGU SKUTKÓW REALIZACJI POSTANOWIEŃ DOKUMENTU

Kluczowe znaczenie w monitorowaniu i stymulowaniu realizacji „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2008 - 2013” posiada Wójt Gminy Secemin. Do monitorowania, oceny realizacji programu i jego aktualizacji służyć będzie system współpracy pomiędzy podmiotami programu oraz osiągane wskaźniki produktów, rezultatów i oddziaływania.

Monitorowanie postępów realizacji „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miejscowości Secemin na lata 2008 - 2013” obejmować będzie:

1.  stopień zaawansowania i terminowość realizacji zaplanowanych zadań,

2. ocenę wpływu realizowanych zadań na sferę społeczną,  gospodarczą   i przestrzenną miejscowości Secemin.

Przy realizacji zaplanowanych zadań nie ma potrzeby oceny wpływu realizacji przedsięwzięć na środowisko, ponieważ:

1. stan środowiska nie jest głównym celem realizacji LPR,

2. realizacja zadań objętych LPR nie będzie miała znaczącego wpływu na  poszczególne elementy środowiska, 

3.  realizacja zadań LPR silnie wpłynie na poprawę walorów estetycznych.

Podmiot udostępniający:
Urząd Gminy Secemin
Informację wytworzył:
 
Informację wprowadził:
admin
Data wytworzenia:
2009-09-25
Data publikacji:
2009-09-25
Data ostatniej zmiany:
2009-09-25

attach_file Załączniki