PROTOKÓŁ NR III/15
PROTOKÓŁ NrIII/15
z sesji Rady Gminy Secemin odbytej w dniu 22stycznia 2015 r.
w sali narad Urzędu Gminy w Seceminie w godz. od 900 do 12 40.
Sesjiprzewodniczył Pan Henryk Lis – Przewodniczący Rady Gminy.
Wsesji udział wzięli: Pan Tadeusz Piekarski – Wójt Gminy, Pani Mirosława Wasik –Z-ca Skarbnika Gminy, Pan Daniel Marczak – p.o. Kierownika Referatu Gospodarki,Pan Tomasz Gmitruk – radca prawny, Pani Katarzyna Dominik i Pan Mariusz Kusa –przedstawiciele Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w ModliszewicachPowiatowy Zespół Doradczy we Włoszczowie, radni oraz sołtysi wg załączonejlisty obecności i mieszkaniec gminy Secemin.
Ustawowyskład Rady Gminy – 15 radnych
Radnych obecnych na sesji – 15
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jejprawomocności.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniejsesji.
3.Informacja Wójta Gminy z działalności w okresie między sesjami.
4.Podjęcie uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty zagospodarowanie
odpadami komunalnymi.
5.Uchwalenie budżetu gminy Secemin na 2015 r.
- odczytanie projektu uchwałybudżetowej;
- odczytanie opinii RIO w Kielcach;
- przedstawienie opinii stałych komisjiRady Gminy;
- stanowisko Wójta Gminy w sprawiezłożonych wniosków;
- dyskusja nad projektem budżetu;
- głosowanie projektu uchwałybudżetowej.
6. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy nalata 2015 – 2020.
7. Wyznaczenie przedstawiciela Gminy Secemin do Rady Społecznej ZOZWłoszczowa.
8. Uchwalenie Gminnego ProgramuProfilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Narkomanii na 2015 r.
9. Zatwierdzenie planów pracy stałychkomisji Rady Gminy.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzeniaplanu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 r.
11. Interpelacje i zapytania radnych.
12. Wolne wnioski i informacje.
13.Zamknięcie obrad III sesji Rady Gminy.
Streszczenie przebiegu obrad sesji:
Ad.1.
Sesjęotworzył Pan Henryk Lis – Przewodniczący Rady Gminy. Powitał serdecznie zaproszonychgości, przedstawicieli Urzędu Gminy, radnych i sołtysów. Stwierdził napodstawie podpisów na liście obecności radnych, że w sesji uczestniczy 14radnych, więc sesja jest prawomocna do podejmowania uchwał. Kilka minut pootwarciu sesji przybył na obrady 1 radny, tak więc w sesji uczestniczyło 15radnych. Następnie Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad i zapytał czysą propozycje jego zmiany.
PanWójt zgłosił wniosek o włączenie do porządku obrad po pkt 6, dodatkowego punktudotyczącego wyznaczenia przedstawiciela Gminy Secemin do Rady Społecznej ZOZ weWłoszczowie, w związku ze złożoną rezygnacją przez Pana R. Marciniaka.
Następniew głosowaniu jawnym jednogłośnie radni przyjęli wniosek o zmianę porządkuobrad.
Wdalszej części tego punktu głos zabrał Pan M. Kusa – przedstawicielŚwiętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach , PowiatowyZespół Doradczy weWłoszczowie.
Poinformowało:
-organizowanym w Modliszewicach kursie dla rolników w dniach 24-25.03.2015 r.nt.: stosowania środków ochrony roślin, finansowanym przez Europejski FunduszRolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
-dyżurach pełnionych w Urzędzie Gminy Secemin (piątki) .
Podziękowałza umożliwienie mu udziału w sesji i zachęcał do korzystania z fachowej pomocy
w zakresie doradztwa rolniczego, świadczonej przez ODR.
Ad.2.
Do protokołu Nr II/14 z sesji RadyGminy Secemin odbytej w dniu 17 grudnia 2014 r. Pan R. Marciniak wniósł uwagę ouzupełnienie w punkcie 3 streszczenia porządku obrad, o wypowiedź Pana Cz. Zalaspoprzez dopisanie zdania: „ bo poprzedni przewodniczący nie udzielał głosu”.Wnosi o to dla spójności jego wypowiedzi w punkcie 5 z wypowiedzią Pana Zalasaw punkcie 3.
PaniD. Rajca – protokolant wyjaśniła, że sesje nie są nagrywane i nie jest w staniedosłownie zapisać każdą wypowiedź, a protokół jest streszczeniem przebieguobrad. Poprosiła radnych
o podjęcie decyzji w tym temacie i przegłosowanie czy uzupełnia się protokółczy nie.
PanR. Marciniak powiedział, że nie ma do niej pretensji gdyż pisze protokołybardzo dobrze.
PanT. Gmitruk- radca prawny powiedział, że nie ma konieczności przegłosowaniapoprawek
w tym temacie, tylko można zdjąć punkt 2 z porządku obrad, wyjaśnić ten temat ina następnej sesji przyjmować dwa protokoły tj.z obecnej sesji i z poprzedniej.
Ad.3.
W punkcie tym Pan Wójt przedstawiłinformację z działalności w okresie między sesjami,
a mianowicie:
-uczestniczył w posiedzeniach Spółki Leśnej Krzepice i Psary;
-spotkał się z przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej. Rozmawiał z Panem C.Huciem na temat funkcjonowania tej spółdzielni i wynikającymi problemami zlokalizacją tej placówki.
-z radnym Panem A. Rajcą był w Woli Czaryskiej w celu rozeznania sprawydotyczącej działki, której kupnem zainteresowany jest kierownik DPS w WoliCzaryskiej. Działka ta w dużej części jest już zagrodzona przez kierownika DPS.
-spotkał się z kierownikiem SP ZOZ w Seceminie Panem J. Liwyj i KierownikiemGminnej Biblioteki Publicznej w Seceminie Panią J. Burzawa w temacieodpłatności za ogrzewanie i energię elektryczną. Do przeanalizowania sąprzedstawione przez księgową w tym temacie propozycje.
-odbył spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych z terenu naszej gminy natemat przeorganizowania sieci szkół. Przeorganizowanie jest ważne i chciałby tozrobić w sposób najmniej bolesny. Rysuje się takie rozwiązanie, korzystne dlawszystkich stron. Będą zagospodarowani wszyscy nauczyciele i pracownicyobsługi. Temat ten przedstawił na posiedzeniu komisji oświaty.;
-spotkał się z właścicielem działek budowlanych w Dąbiu, który zainteresowanyjest doprowadzeniem do nich wodociągu, bo są zainteresowani kupnem tychdziałek.
-z dyrektorką przedszkola omówił potrzeby przedszkola w zakresie koniecznychremontów oraz sprawy przesunięć kadrowych;
-z Panem G. Kaczmarskim udał się na tereny popowodziowe do Cegielni w sprawieosuwającego się pobocza przy drodze w Dąbiu. Rowy przy drodze są piaszczyste igłębokie. Zastanawia się co zrobić, aby poprawić istniejący stan, bo takzostawić tego nie można. Droga się zniszczy i na próżno byłyby wydatkowaneśrodki na jej remont. Uważa, że skandalem było wykonanie takiej drogi.
-uczestniczył w spotkaniach opłatkowych w Urzędzie Wojewódzkim i w Kurii wKielcach;
-podpisano umowę z przedsiębiorcą na odbiór odpadów komunalnych. Pan Wójt podziękował pracownikom Referatu Gospodarkiza pracę związaną z organizacją przetargów i zainteresowanie wynikiemprzetargu. Ustalona cena gwarantuje na ten rok utrzymanie dotychczasowychstawek opłat.
-Referat Gospodarki skompletował dokumentację dotyczącą budowy wodociągu wWałkonowach Górnych, Lipinach i Zakrzowie. Ogłoszono przetarg na wykonanie tejinwestycji. Podpisano już umowę z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu.Oczekujemy na rozstrzygnięcie składanych ofert na pełnienie funkcji inspektoranadzoru dla tej inwestycji i prace by ruszyły w miesiącu lutym, o ile pozwoląwarunki atmosferyczne. Przypomniał o otrzymanej ze ŚBRR informacji o zagrożeniutego zadania.
-odbyły się odbiory dróg w: Celinach, Zagórczu i Marchocicach;
-podpisano umowy na dofinansowanie wyposażenia biblioteki w Seceminie i placuzabaw
w Żelisławicach.
-powołał pełnomocnika ds. realizacji projektu „e-urząd”. Nie przedłużyłpoprzedniej umowy ze względu na negatywne opinie. Ministerstwo Administracji iCyfryzacji przymierzało się do rozwiązania umowy z naszą gminą i jesteśmywytypowani do kontroli. Trzeba podjąć jakieś rozmowy w tym temacie, aby projektbył kontynuowany.
-grożą gminie odsetki od niezapłaconej kwoty za wykonany projekt przebudowydrogi wojewódzkiej.
-zgłoszono reklamacje dotyczące oświetlenia rynku. Raz świecą się lampy innymrazem nie. Prawdopodobnie jest to wynik uszkodzenia przewodów położonych wziemi.
-powołał Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Nazakończenie Pan Wójt podziękował radnym, sołtysom, strażakom i wszystkim którzywłączyli się w organizację „Sylwestra pod gwiazdami” w rynku w Seceminie.
Uwagdo przedstawionej przez Pana Wójta informacji nie zgłaszano.
Ad.4.
W punkcie tym Pan D. Marczakuzupełnił informację Pana Wójta w sprawie powstałych należności za nieprzekazane w całości środki finansowe na wykonanie projektu przebudowy drogiwojewódzkiej do jakich zobowiązała się nasza gmina. Niezapłacona kwota to147 994, 56 zł , doliczając do tego odsetki i koszty związane zpostępowaniem sądowym powstała do uregulowania kwota ok. 216 tys. zł. Wyroksądu w tej sprawie będzie w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie, z uzyskanychinformacji wie, że żadna z gmin uczestniczących w tym projekcie najprawdopodobniejnie będzie wnosić apelacji od wyroku.
Wdalszej części tego punktu Pan D. Marczak poinformował, że Prokurator złożyłskargę na naszą uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty zagospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomościzamieszkałej. Zarzut Prokuratora dotyczy tego, że deklaracja zawieraoświadczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie niezgodnych z prawdą danychoraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zapisyte nie są zgodne z prawem. Dlatego skargę Prokuratora należy uznać w całości inależy usunąć nieprawidłowości poprzez podjęcie nowej uchwały z prawidłowymideklaracjami i uchylenie tej poprzedniej. Dodał, że do końca maja musi byćzmieniona ta uchwała ze względu na zmianę przepisu.
Następnieprzedstawił projekt uchwały w sprawie wzoru deklaracjio wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przezwłaściciela nieruchomości zamieszkałej.
Uwagdo projektu przedstawionej uchwały nie zgłaszano. Następnie Przewodniczący Radyprojekt tej uchwały poddał pod głosowanie.
Wgłosowaniu udział wzięło 15 radnych. Głosów „za” przyjęciem uchwały było – 15,głosów „przeciw” – 0, głosów „wstrzymujących się” – 0.
Przewodniczącystwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie.
UchwałaNr III/10/15 w sprawie wzoru deklaracjio wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przezwłaściciela nieruchomości zamieszkałej stanowi załącznik do niniejszegoprotokołu.
Ad.5.
W punkcie tym Pani M. Wasik – Z-ca SkarbnikaGminy poinformowała , że w projekcie budżetu jaki otrzymali radni, muszą byćwprowadzone zmiany wynikających ze zmiany przepisów prawnych. Zmiana dotyczyuchylenia § 4370 i 4350, a plan wydatków z w/w § przeniesiony zostanie na §4360. Nie ma ta zmiana wpływu na plan dochodów i wydatków budżetowych na 2015r.. Poinformowała również o konieczności wprowadzenia zmiany w planie wydatkówna wynagrodzenia polegającej na przeniesieniu środków między paragrafami.Następnieprzedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Secemin na 2015rok.
Następnieprzedstawiła Uchwałę Nr 97/2014 IV Składu Orzekającego Regionalnej IzbyObrachunkowej w Kielcach z 3 grudnia 2014 r. w sprawie opinii o projekciebudżetu Gminy Secemin na 2015 rok. Z uchwały tej wynika, że projekt budżetuGminy Secemin na 2015 r. został zaopiniowany pozytywnie. Uchwała ta stanowizałącznik do niniejszego protokołu.
Następniezapoznała radnych z Uchwałą Nr 85/2014 IV Składu Orzekającego Regionalnej IzbyObrachunkowej w Kielcach z dnia 1 grudnia 2014 r. w sprawie możliwościsfinansowania deficytu budżetu planowanego w projekcie uchwały budżetowej GminySecemin na 2015 r.
Zuchwały tej wynika, że Gmina Secemin ma możliwość sfinansowania planowanego wprojekcie uchwały budżetowej na 2015 r. deficytu budżetu w kwocie 384.640 zł.Uchwała ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnieopinie o projekcie budżetu przedstawili przewodniczący stałych komisji RadyGminy.
PanE. Nowak – Przewodniczący Komisja Finansów i Infrastruktury powiedział, żekomisja opiniuje pozytywnie w/w uchwałę i zatwierdza przyjęcie w 2015 r.:
-dochodów w wysokości 14 330 000, 00 zł
-wydatków w wysokości –14 714 640,00 zł
-przychodów w wysokości1 105 000,00 zł
-rozchodów w wysokości 720 360, 00 zł
Biorącpod uwagę pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej komisja nie wnosizastrzeżeń.
PanZ. Piątkiewicz – powiedział, że ma dużo niejasności i apeluje, aby budżetustalany był
z większą grupą radnych. Wie, że zgodnie z przepisami budżet ustala wójt, aleczy np. liczbą w dziale 851 rozdział 85202 – domy pomocy społecznej,interesowała się jakaś komisja?
PanE. Nowak odpowiedział, że wyjaśniał ten temat z Panią Skarbnik. Są to usługifinansowane przez gminę za pobyt osób w domach pomocy.
PanPiątkiewicz pytał dalej w jaki sposób odbywa się planowanie środków na ten cel,z czego to wynika?
Dalejprosił o wyjaśnienie zapisów w dziale 900 rozdział 90015 – zakup usługpozostałych , co to za usługi?
PaniM. Wasik wyjaśniła, że w tym dziale ujęte są środki na usługę – konserwacjaoświetlenia ulicznego. W tym temacie podpisana jest umowa z ZakłademEnergetycznym TAURON na trzy lata. Cena za tą usługę negocjowana była zzakładem przez poprzedniego wójta i sekretarza gminy.
PrzewodniczącyRady zwrócił uwagę, że na wspólnym posiedzeniu komisji Pani Skarbnik mówiła, żejeżeli ktoś ma jakieś uwagi, czy niejasności w temacie projektu budżetu, abyzgłosił się do niej to wyjaśni.
PanZ. Piątkiewicz uważa, że przygotowanie projektu budżetu nie powinno polegać naprzedstawieniu propozycji w tym temacie, tylko komisje powinny uczestniczyć wjego tworzeniu.
PanD. Grzesik uważa, że komisje nie stworzą budżetu, a jeżeli potrafią to imgratuluje.
PanR. Marciniak – powiedział, że wójt tworzy budżet, a komisje mogą sugerowaćpoprawki, ale wójt i skarbnik odpowiadają za budżet.
Pan Z. Piątkiewicz – powiedział, że KomisjaRewizyjna przedstawiony budżet na 2015 r. opiniuje pozytywnie.
PaniE. Walasek – poinformowała, że Komisji Oświaty, Promocji Gminy , Kultury, Sportu
i Spraw Społecznych pozytywnie opiniuje przedstawiony budżet gminy na 2015 r.
PanG. Zalas powiedział, że Komisja Komisji Rozwoju, Bezpieczeństwa i SprawKomunalnych przedstawiony budżet na 2015 r. opiniuje pozytywnie.
PanD. Grzesik powiedział, że Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska równieżpozytywnie opiniuje przedstawiony budżet gminy na 2015 r.
PanWójt podziękował Pani Skarbnik, Pani M. Wasik Z-cy Skarbnika i pracownikomReferatu Finansowego za przygotowanie projektu budżetu na 2015 r. Projekt byłopracowywany za poprzedniego wójta. W jego ocenie jest to budżet na miaręaktualnych możliwości gminy. Są już oszczędności z przetargu, ale wychodzątematy z drogą wojewódzką i trzeba będzie zapłacić należną kwotę, a która niebyła zaplanowana w budżecie. Nie wiadomo też jak dalej będzie
z realizacją projektu e- świętokrzyskie.
Wdalszej części tego punktu Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad projektembudżetu gminy.
PanM. Leśniak powiedział, że dyskusje były na komisjach więc, po co jeszcze terazdyskusja.
Głosóww dyskusji na temat budżetu na 2015 r. nie zabierano.
NastępniePrzewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwaleniabudżetu Gminy Secemin na 2015 rok.
Wgłosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów „za” przyjęciem uchwały było– 15, głosów „przeciw” – 0, głosów „wstrzymujących się” – 0. PrzewodniczącyRady stwierdził, że uchwała w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Secemin na 2015rok została przyjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr III/11/15 w sprawie uchwaleniabudżetu Gminy Secemin na 2015 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady zarządził10 minutową przerwę w obradach.
Po przerwie przystąpiono do realizacjikolejnego punktu porządku obrad.
Ad.6.
W punkcie tym Pani M. Wasik Z-caSkarbnika przedstawiła projekt uchwały w sprawie Wieloletniej PrognozyFinansowej Gminy na lata 2015 – 2020. Odczytała również Uchwałę Nr 98/2014 IVSkładu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 3 grudnia 2014 r. wsprawie opinii o projekcie uchwały Wieloletniej Prognozie Finansowej GminySecemin na lata 2015 – 2020.
Ztreści w/w uchwały wynika, że projekt uchwały w sprawie Wieloletniej PrognozyFinansowej Gminy na lata 2015 – 2020 został zaopiniowany pozytywnie.
UchwałaNr 98/2014 z 3.12.2014 r. RIO stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Uwagdo projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata2015 – 2020 nie zgłaszano, wobec czego projekt tej uchwały Przewodniczący Radypoddał pod głosowanie.
Wgłosowaniu udział wzięło 15 radnych . Głosów „za” przyjęciem uchwały było – 15,głosów „przeciw” – 0, głosów „wstrzymujących się” – 0.
PrzewodniczącyRady stwierdził, że Uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy nalata 2015 – 2020 została przyjęta jednogłośnie.
UchwałaNr III/12/15 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2015 –2020 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.7.
W punkcie tym Przewodniczący Radypoprosił o zgłoszenie przedstawiciela naszej gminy do Rady Społecznej ZOZ weWłoszczowie.
PanG. Zalas zgłosił Pana Henryka Lisa ale Pan Lis nie wyraził zgody.
NastępniePan H. Lis zgłosił Panią Ewę Bartyzel, która wyraziła zgodę .Następnie wgłosowaniu jawnym, jednogłośnie radni zatwierdzili kandydaturę Pani EwyBartyzel na przedstawiciela Gminy Secemin w Radzie Społecznej ZOZ weWłoszczowie.
Ad.8.
W punkcie tym głos zabrał Pan Wójt.Zgłosił poprawkę do „ Preliminarza wydatków na realizację GPRPA i N na 2015 r.”stanowiącego załącznik nr 2 do przesłanego radnym projektu uchwały w sprawieuchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Narkomanii na rok 2015, polegającą na zwiększeniu wydatków o kwotę10 800 zł. Są to środki niewykorzystane w 2014 r. Dodał, że w trakcierozmów z osobami które pracowały w komisji
i dyrektorami szkół, zdecydowanie wszyscy opowiedzieli się, aby te środkiprzeznaczyć na realizację zadania 3 ujętego w „Preliminarzu wydatków”. Tak więcogólne wydatki na realizację GPRPA i N stanowić będą kwotę 65 800 zł, a narealizację zadania 3 kwotę 30 800 zł. Prosił
o uwzględnienie tych zmian . Gdyby były pytania w tym temacie to Pan G.Kaczmarski – Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania ProblemówAlkoholowych może udzielić wyjaśnień.
Pytańnie zgłaszano.
PanPrzewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia GminnegoProgramu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na rok 2015 .
Doprojektu uchwały nie zgłaszano uwag. Następnie przystąpiono do jawnegogłosowania nad w/w projektem uchwały.
Wgłosowaniu udział wzięło 15 radnych. Głosów „za” przyjęciem uchwały było – 15,głosów „przeciw” było – 0, głosów „wstrzymujących się” – 0.
PrzewodniczącyRady stwierdził, że uchwała sprawie uchwalenia Gminnego Programu RozwiązywaniaProblemów Alkoholowych i Narkomanii na rok 2015 została przyjęta jednogłośnie.
UchwałaNr III/13/15 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania ProblemówAlkoholowych i Narkomanii na rok 2015 stanowi załącznik do niniejszegoprotokołu.
Ad.9.
W punkcie tym Przewodniczącyposzczególnych stałych komisji przedstawili opracowane przez komisje planypracy komisji na 2015 rok.
Następnieprzystąpiono do dyskusji.
PanZ. Piątkiewicz zwrócił uwagę, że w niektórych planach komisji pokrywają się tesame tematy. Prosił, aby łączyć posiedzenia komisji i dyskutować nad takimitematami. Dodał, że trzeba wziąć większą odpowiedzialność, aby odciążyć wójta.Pewne ogólne uwagi komisja może wnosić do danego tematu. Radni powinni wiedziećskąd jest taki wydatek i umieć odpowiedzieć mieszkańcom. Uważa, że na komisjachtrzeba się przyłożyć, a nie sugerować się tylko tym co sugerują nam pracownicyurzędu. Zwrócił np. uwagę, że umowa z zakładem energetycznym podpisana jest na3 lata, a przecież są też inni dostawcy i może byłoby taniej.
PaniE. Walasek zwróciła uwagę, że komisja oświaty analizowała budżet oświaty i niema tak, że komisja nie wiedziała .
Innychgłosów w tym temacie nie było.
Następniejednogłośnie w głosowaniu jawnym radni zatwierdzili przedstawione plany pracykomisji na 2015 r.
Ad.10.
W punkcie tym Pan Z.Piątkiewicz - Przewodniczący KomisjiRewizyjnej przedstawił plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 r. Zwrócił uwagę,o czym w poszczególnych tematach chciałby uzyskać informację. Na posiedzeniu wlutym tematem będzie – analiza budżetuinwestycji –„Rewitalizacja Rynku” i Fortalicja Szafrańców” – chce wiedzieć czyjest gwarancja na te zadania bo wszystkosię sypie. Koszt inwestycji 2mln zł.Interesuje go kto wydał opinię na wycinkę wieloletnich lip na Placu Wolności wSeceminie. Połowa społeczeństwa mówi że stało się źle, że wycięto te drzewa.
Prosiłaby radca prawny wypowiedział się w temacie : czy może od pracownika UrzęduGminy zażądać do kontroli delegacje służbowe.
PanT. Gmitruk wyjaśnił, że wójt deleguje pracownika do wykonania określonychczynności. Komisja może to sprawdzać.
PanPiątkiewicz mówił, że interesuje go kto wykonywał prace koordynatora projektu„e-urząd”. Może powinna być inaczej skonstruowana umowa z tym koordynatorem.Wójt poprzedni na forum echa dnia wyjaśniał, że kiedy koordynator podpisałlistę obecności w urzędzie w Seceminie, a faktycznie był tu nieobecny, to w tymczasie był w innym urzędzie realizującym ten projekt.
PanPiątkiewicz dodał, że ujęty w planie pracy program jest ambitny. Wszyscyczłonkowie Komisji Rewizyjnej na posiedzeniu zgodzili się na taki plan pracy. Prosił o dyskusję.
PanR. Marciniak – zwrócił uwagę, że często Pan Piątkiewicz omawiając plan pracyużywał słów „interesuje mnie”, proszę zrobić”, „czy mogę”. Uważa, że może torodzić wycieczki personalne, prosił o zmianę retoryki wypowiedzi, bo to jestplan pracy komisji, a nie Pana Piątkiewicza.
Ponadtouważa, że przedstawiony w planie pracy komisji program jest bardzo obszerny.Pytał na ile dni Pan Piątkiewicz planuje każdą komisję?. Są ograniczeniaczasowe, plany zatwierdza Rada Gminy. Dodał, że zanim się Pan Piątkiewicz udana kontrolę musi mieć upoważnienie Przewodniczącego Rady. Należy zastanowić sięna ile jest realny przedstawiony plan pracy. Jeżeli komisja będzie wszystkochciała zrealizować to Urząd Gminy będzie zablokowany, bo pracownicy zamiastpracować będą udzielać informacji i przygotowywać dokumenty. Czasowo wedługniego jest ten plan nierealny. Nadmienił Pan Marciniak, że nie jest przeciwnykontrolom, bo takowe muszą być.
PanPiątkiewicz Z. powiedział, że te słowa to przerywniki, nie musi ich używać.Dodał, że to jest plan komisji. Nie musibyć prowadzona szczegółowa kontrola, bo nie trzeba miliona spraw sprawdzać, abywyciągnąć wnioski.
PanR. Marciniak powiedział, że nie do końca się z tym zgadza, że kontrola nie musibyć szczegółowa, bo albo w szczegółach komisja analizuje dany temat albo nie.
PanPiątkiewicz Z. – powiedział, że nie zgadza się z tym, bo może komisja wybraćkonkretny temat i z wielu informacji można ogólny wniosek wyciągnąć.
PanE. Nowak – powiedział, że za realizację planu odpowiada przewodniczący komisji,więc zobaczymy co zrealizuje.
PanR. Marciniak powiedział, że odpowiada rada bo zatwierdza plan.
PanJ. Bartyzel pytał czy wszystkie punkty ujęte w planie pracy muszą byćzrealizowane, czy są jakieś konsekwencje, czy sankcje karne jeżeli nie sązrealizowane.
PanT. Gmitruk – wyjaśnił, że radni odpowiadają kolegialnie i mogą być odwołani zanie realizację zadań. Nie ma sankcji karnych, przepisy takich nie przewidują.
Innychgłosów nie było.
PrzewodniczącyRady przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy KomisjiRewizyjnej na 2015 r. i przystąpiono do jawnego głosowania nad w/w projektemuchwały.
Wgłosowaniu udział wzięło 15 radnych. Głosów „za” przyjęciem uchwały było – 14,głosów „wstrzymujących się” – 1, głosów „przeciw” – 0.
PrzewodniczącyRady stwierdził, że uchwała w sprawie zatwierdzenia planu pracy KomisjiRewizyjnej na 2015 r. została przyjęta większością głosów.
UchwałaNr III/14/15 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 r.stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.11.
W punkcie tym głos zabrali:
-Pan M. Leśniak – zasygnalizował, że most na rzece Zwlecza na Marianowie jestbardzo zagrożony. Może dojść do tragicznego wypadku. Przypomniał, że temat tenzgłaszał już na poprzedniej sesji. Poinformował, że Nadleśnictwo Koniecpol,właściciel stawów na Marianowie
i Urząd Gminy wspólnie naprawiali drugi most na drodze Marianów – Teodorów.
PanG. Kaczmarski – powiedział, że wykonana droga w Dąbiu to nie bubel wykonawcy.Brak pobocza i pędzone tą drogą krowy przyczyniły się do zaistniałej sytuacji.Ale opracowano już projekt i może za środki z funduszu sołeckiego przyniewielkim dofinansowaniu Urzędu Gminy uda się coś w tym temacie zrobić.
Następniepoinformował, że Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jestsamodzielna, niezawisła i niezależna. Komisja nie jest organem gminy, aby niktnie wywierał presji na podejmowane przez nią decyzje. Odrębnie jest powoływanaprzez wójta. Prowadzi działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniemproblemów alkoholowych. W realizacji swych zadań współpracuje ze szkołą iinnymi jednostkami działającymi na rzecz integracji społecznej osóbuzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych.
PanG. Kaczmarski powiedział także, że jeżeli ktoś z gości zabiera głos to niechmówi we własnym imieniu, a nie innych, bo w sprawach społecznych powinniwypowiadać się sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich oraz radni.
PanJ. Bartyzel prosił o udzielenie informacji w kwestii związanej z przejęciem odPKP drogi w Żelisławiczkach.
PanD. Marczak wyjaśnił, że kolej zgodziła się na przejęcie tej drogi przez gminę,ale pod warunkiem, że gmina zapłaci geodecie za wydzielenie działki poddworcem. Gmina chciała, aby kolej wydzieliła teren pod dworcem i dopierowówczas za 1 zł przekazała drogę na rzecz gminy i na tym etapie sprawa taupadła.
PanJ. Bartyzel – powiedział, że droga ta jest w opłakanym stanie i proponujewrócić do tego tematu.
Prosiłrównież o interwencję w sprawie wiaty na dworcu PKP w Żelisławicach.Indywidualne interwencje w tym temacie nie przynoszą efektów.
Prosiłtakże o zamontowanie znaku drogowego „ustąp pierwszeństwa” k/ mleczarni w Żelisławiczkach.
PanE. Nowak – pytał jaki jest obecnie skład osobowy GKRPA. Podniósł temat, abyprzy wydawaniu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych komisja stawiaławarunki, że ma być przy sklepie wc. Poruszył też temat picia przy sklepie.
PanG. Kaczmarski poinformował, że komisja nie ma takich uprawnień. Dodał, żerównież boli go to, że piją ludzie w takich miejscach, ale jest to terenprywatny i nie można interweniować.
Powróciłjeszcze do tematu drogi w Dąbiu. Wyjaśnił, że istnieje zagrożenie zniszczeniadrogi poprzez osuwający się rów nie nacałej drodze. Najbardziej narażony jest odcinek 120 m,
PaniE. Walasek prosiła o ustawienie znaku drogowego w Woli Kuczkowskiej albo wDąbiu z nazwą „Cegielnia”, ponieważkaretka pogotowia ma problemy z dojazdem do Cegielni.
PanE. Nowak – zwrócił uwagę, że w rynku w Seceminie są dwie linie ciągłe na drodzew kierunku Koniecpola, w związku z czym nie można zjechać na parking . Uważa,że coś z ty trzeba zrobić.
PanG. Kaczmarski – wnioskował o umieszczenie na tabliczkach w Woli Kuczkowskiejinformacji o numerach domów „od nr – do nr”.
PanR. Marciniak – powiedział, że sprawa ubikacji w rynku była już wcześniejzgłaszana, mówił do niego również Pan Z.Piątkiewicz o braku ubikacji w dniu uroczystości oddania rynku. Dodał, żepoprzedni wójt miał inną wizję rozwiązania tego problemu, miała być ubikacja naterenie obecnego kiosku. Polecał pamięci tego wójta ten temat.
Dopowyższych tematów odniósł się Pan Wójt.
Wtemacie poruszonym przez Pana M. Leśniaka poinformował, że pojedzie w przyszłymtygodniu, zapozna się z tematem i zobaczy co da się zrobić. Wyjaśnił, że zbraku czasu nie zapoznał się z tym problemem wcześniej. Poinformował oremontowanym wcześniej moście na drodze w kierunku Zarogu.
-w temacie drogi w Cegielni – myśli, że jest to dłuższy odcinek drogi niż 120 m,według niego zagrożona jest droga na odcinku około 200 – 250 m . Rów jestgłęboki. Jeżeli nie samochody to woda osunie piasek. Trzeba się zastanowić jakten problem rozwiązać.
-temat wiaty na dworcu w Żelisławicach – wystosuje w tym temacie pismo do kolei.Prowadził rozmowy w sprawie dodatkowego kursu pociągu, ale nie otrzymał jeszczeodpowiedzi.
-postawienie znaku przy zlewni mleka w Żelisławiczkach – jest to droga gminna ijest to zadanie gminy.
-linie ciągłe na jezdni w rynku – myśli, że jest to temat do załatwienia.
-poinformował, że w skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowychpowołał następujące osoby:
1.Kaczmarski Grzegorz – przewodniczący
2.Stefańska Teresa
3.Pośpiech Anita
4.Fatyga Piotr
5.Wasik Anna
6.Klimas Ewa
7.Augustyniak Beata
-sprawa ubikacji w rynku. Wyjaśnił, że dotychczas kiosk funkcjonował w budynkubyłego posterunku, a teraz posadowiony jest w rynku, załatwiane są w tymtemacie formalności. Ktoś kto prowadzi kiosk nie jest w stanie utrzymaćtoalety. Zakładano, że w kiosku będzie prowadzona sprzedaż kawy, czy herbatyale taka działalność nie byłaby dochodowa i prowadzący taką działalność niebyłby w stanie się utrzymać.
PanWójt dodał, że przeanalizowany zostanie ten temat i będzie chciał go w jakiśsposób rozwiązać.
Ad.11.
W punkcie tym głos zabrali:
-Pan R. Śliwiński – prosił, aby podjąć działania w kwestii oświetlenia drogipowiatowej
w Bichniowie. Poinformował, że na odcinku ok. 550 – 700 m droga ta nie jestoświetlona. Starostwo Powiatowe poinformowało, że sprawa oświetlenia ulicznegoto sprawa gminy,w związku z czym prosił o podjęcie działań w tym temacie.
Prosiłrównież, aby Pan Wójt zwrócił uwagę mieszkańcom Secemina , aby nie zlikwidowalidrogi od Pana Gula do Bichniowa, bo orzą pola do samej drogi i teraz krowytrzeba pędzić na łąkę szosą bo nie ma pobocza, które kiedyś było.
PanZ. Piątkiewicz – przedstawił treść pisma które przekazał mu Pan Cz. Zalas .Nadmienił, że pismo to skierowane jest do wiadomości Komisji Rewizyjnej iprzekazane było wcześniej Przewodniczącemu Rady Gminy i Wójtowi Gminy.
Takwięc Komisja Rewizyjna ma kolejny temat na posiedzenie.
PanP. Biały – zgłosił, że przy studzience w Międzylesiu około pół roku temupodczas wykonywania przyłącza wycięty został asfalt. Wykonawca zobowiązał się,że uzupełni asfalt i do tej pory tegonie zrobił. Należy więc podjąć interwencję w tym temacie.
PanBiały poinformował również, że na rzece płynącej od kolei w Żelisławicach wkierunku Międzylesia jest tama, która powoduje, że woda zalewa łąki, a kolejtym się nie interesuje. Rzeka ta czyszczona była około 2 lat temu.
PanCz. Zalas – podziękował za intensywne i skuteczne działania związane zorganizacją sylwestra w rynku w Seceminie strażakom oraz radnym Panu ZalasowiG, Panu Piątkiewiczowi Z. i Panu Nowakowi E. którzy wnieśli wkład w organizacjęzabawy sylwestrowej. Tylko radny z Secemina
w liczbie – 1 nie angażował się. Myśli tylko, aby po zakończeniu sesji iść pokasę.
PanCz. Zalas zwrócił się do Pana Wójta aby zakupił dyktafon, bo drogo nie kosztujei nagrywać sesję, aby nie wypierać się co kto mówił.
-Pan Z. Piątkiewicz – powiedział, że nie wie co stanowi prawo, ale chyba wszyscymogą nagrywać. Każdy może przynieść dyktafon i nagrywać. Nie widzi przeszkód,aby urząd zakupił taki sprzęt. Dodał, że nie ma zdania w tym temacie.
PanPrzewodniczący Rady przekazał radnym listy gratulacyjne od Posła na SejmRP M. Pawlaka . Przekazał także obecnymna sesji kalendarze na 2015 r. przekazane przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą.
PanWójt poinformował o wydanym zarządzeniu w sprawie zebrań wyborczych sołtysów irad sołeckich, w związku z upływającą kadencją tych organów. Przedstawiłharmonogram zebrań wiejskich w w/w temacie.
NastępniePan Wójt odniósł się do wypowiedzi Pana Z. Piątkiewicza odnośnie cyfr wbudżecie gminy. Wyjaśnił, że cyfry biorą się z sytuacji z poprzednich lat.Gminy są zobowiązane do dopłacania pobytu osób w Domu Pomocy Społecznej. Jestto nasz obowiązek. Koszt pobytu jednego pensjonariusza to ok. 2800 zł, wie to zpracy w radzie powiatowej. Przymierzając się do budżetu ustala się liczbętakich osób i planuje się rezerwę. Uważa, że nie ma cyfr które brałyby się bezuzasadnienia. Podał przykład, że na remont ul. Kościelnej w Seceminiezarezerwowano w budżecie 70 tys. zł, a fachowiec po zapoznaniu się w tereniepodał kwotę 140 tys. na wykonanie tego zadania. Pani Skarbnik skorygowała tękwotę w budżecie do 120 tys. zł bo nie było więcej środków.
Odnośniepisma złożonego przez Pana Cz. Zalasa Pan Wójt wyjaśnił, że nie ustosunkowałsię do niego z powodu braku czasu. Poinformował, że nie przedłużył umowy z koordynatoremprojektu e-świętokrzyskie. Jest na jego miejsce inna osoba z Secemina. Dodał,że z tym projektem nie jest najlepiej, jest wiele niewiadomych.
PanD. Grzesik – zwrócił uwagę, czy niektóre terminy planowanych zebrań wsołectwach nie są zbyt późno, ponieważ trzeba roznieść nakazy, a do 15 marcajest termin wpłaty I raty podatku. Część sołtysów się zmieni więc myśli, żezebrania te należy przesunąć na miesiąc luty.
PanWójt wyjaśnił, że terminy zebrań w marcu wzięły się stąd, że do końca lutegonależy podjąć działania związane z reorganizacją oświaty. Są to zebrania zmieszkańcami, z nauczycielami i terminy by się nakładały. Niektóre terminymarcowych zebrań w sołectwach już zostały skorygowane.
PanD. Grzesik – pytał czy ktoś poniesie konsekwencje z tytułu nie uregulowanejprzez naszą gminę należności za projekt na przebudowę drogi wojewódzkiej.
- Podmiot udostępniający: (brak danych)
- Wprowadził do systemu: Piotr Osipa
- Data utworzenia: 2023-09-03
- Data publikacji:
- Ostatnia zmiana: 2024-06-18