Załącznik nr 1 do decyzji Wójta Nr.RLOŚ.7630-9-4/08/09

                                                                                                    Załącznik nr 1

                                                                                                              do decyzji Wójta Gminy Secemin

                                                                                                              Nr.RLOŚ.7630-9-4/08/09

                                                                                                              z dnia 15 stycznia 2009 roku.

Charakterystyka przedsięwzięcia

1. Zakres przedsięwzięcia

Planowane przedsięwzięcie polega na zagospodarowaniu /rewitalizacji

i rekonstrukcji/  istniejącego kopca” fortalicji Szafrańców”  wpisanego do rejestru zabytków wraz z  parkiem podworskim, położonych w Seceminie

pow. włoszczowski – na cele dydaktyczno - rekreacyjne i sportowe.

Teren ten położony jest w zachodniej części miejscowości przy ulicy Kościelnej na działkach o nr nr ewid.420/22, 420/26, 420/19, 420/21, 420/18, 420/13  o łącznej powierzchni ok. 3,467 ha. Na tą nieruchomość składają się działki o różnej charakterystyce tj.:

- wody otwarte,

- zieleń parkowa,

- nieużytki, zadrzewienia,

- użytki rolne.

Zakres robót adaptacyjnych, odtworzeniowych i planowanych jako nowe uzupełnienie przedstawia się następująco:

a)    NA TERENIE ZABYTKU / WYSPA/

1. Rekonstrukcja fragmentów muru fortalicji  i murów obwodowych do poziomu

    max 1,00 m n.p.t

2. Rekonstrukcja fragmentów  murów fundamentowych dworu

3. Czyszczenie i pogłębianie fosy

4. Remont lub wymiana przepustów i zastawek

5. Wymiana mostka prowadzącego na wyspę

6. Wycinka drzew ahistorycznych (samosiewów) na terenie zabytku

7. Wycinka drzew ze względu na stan techniczny/ zdrowotność/

8. Wykonanie alejek / bruk naturalny, żwir/

9. Wykonanie linii kablowych oświetlenia

10. Nasadzenia drzew

11. Urządzenie terenu- mała architektura

b)   NA TERENIE ZABYTKU / POZA WYSPĄ/

1. Wykonanie zjazdu na nieruchomość z ulicy Kościelnej

2. Budowa dróg jezdnych z miejscami postojowymi ok. 20 stanowisk

3. Budowa linii kablowej oświetlenia

4. Budowa wodociągu Ø 100

5. Wycinka drzew

6. Nasadzenia drzew

7. Rozbiórka istniejącego amfiteatru / plac zgromadzeń i scena z zadaszeniem/

 

c)    NA TERENIE DAWNEGO PARKU PODWORSKIEGO

1. Budowa amfiteatru / miejsca zgromadzeń/ na ok. 800 osób

2. Budowa sceny podium z zadaszeniem o pow. ok. 70 m2  

3. Budowa kortów tenisowych- podwójnego- o naw. ziemnej z ogrodzeniem

4. Budowa boiska do badmintona / ringo/

5. Budowa placów zabaw dla dzieci starszych i młodszych

6. Budowa dróg dojazdowych gospodarczych naw przepuszczalne

7. Budowa alejek spacerowych utwardzonych przepuszczalnych

8. Budowa alejek nieutwardzonych

9. Czyszczenie i pogłębianie zbiornika przelewowego z budową przepustu

10.Budowa wodociągu i drenażu

11.Budowa linii kablowych zasilających amfiteatr i oświetlenie terenu

12.Budowa elementów małej architektury  placyki, ławki , elementy dekoracyjne

13.Nasadzenia drzew

14.Wycinka drzew

Średnica wodociągu o planowanej długości ok. 400 do 450 m.  mieścić się będzie

w przedziale 110 mm - 32 mm i służyć będzie celom p - poż. oraz zraszaniu terenów zielonych.

Łączna długość dróg dojazdowych i dojść pieszych- alejek i ścieżek nie przekroczy  700 m – 750 m, a łączna powierzchnia zajęta pod drogi, place i miejsca utwardzone lecz przepuszczalne wyniesie około 2000 m².

Zatem wszystkie elementy zagospodarowania, wliczając w to place, scenę, boiska i małą architekturę, zajmować będą powierzchnię ok. 4500 m² do 4700 m² , co stanowi 13% do 14% powierzchni całej nieruchomości. Podkreślenia wymaga to, że obiekty te nie są obiektami kubaturowymi lecz powierzchniowymi

i charakteryzują się znacznym stopniem przepuszczalności wód opadowych.

Na terenie inwestycji planowane jest umieszczenie od 15 do 20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, dla zwiedzających zabytek

i korzystających z programu rekreacyjno- sportowego.

Planowany obiekt - do wybudowania jako zamienny za wyburzany na terenie zabytku - to plac zgromadzeń utwardzony, ze sceną i jej zadaszeniem o łącznej powierzchni ok.  380 m²  -400 m.². Scena z zadaszeniem o wysokości max. do

6,50 m.

Przewiduje się wymianę kładki pieszej prowadzącej na wyspę w zakresie konstrukcji elementów poziomych i balustrad bez naruszania przyczółków betonowych będących w dobrym stanie technicznym.

Na terenie nie objętym zabytkiem, planowana budowa kortów tenisowych – podwójnego o nawierzchni ziemnej oraz boiska do kometki / ringo/. Ponadto dwóch placyków zabaw wyposażonych w urządzenia rekreacyjne o konstrukcji drewnianej dla dzieci starszych i młodszych, alejek, ścieżek spacerowych i elementów małej architektury.

Zakłada się czyszczenie zbiorników wodnych (stawu i fosy) oraz remont przepustów bez naruszania struktury geologicznej i pierwotnego lustra wody

z okresu prawidłowego funkcjonowania stawu i fosy.

Dotychczasowe użytkowanie terenu nie zmienia się. Cześć objęta zabytkiem posiadać będzie nadal wartość historyczno- dydaktyczną, a działania polegające na uczytelnieniu fundamentów historycznych budowli mają temu służyć. W obrębie wyspy program wzbogacony będzie o elementy małej architektury jak stoły, ławki,  itp. Całość służy turystyce, dydaktyce i rekreacji. Z granic zabytku zostanie usunięta funkcja zgromadzeń masowych poprzez likwidację placu oraz sceny, które  przeniesione zostaną w kierunku północnym na dz. nr ewid.420/18 (o czym wspomniano powyżej).

Użytkowanie dotychczasowe ulegnie częściowej zmianie w części północnej na działce nr ewid. 420/18 stanowiącej grunty rolne, obecnie odłogowane lub okresowo, w niektórych częściach, uprawiane przez dzierżawców jako uprawy przydomowe. W tej części zlokalizowane zostaną obiekty takie jak: korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, aleje i ścieżki oraz polana piknikowa. Nawierzchnie tych elementów zagospodarowania będą naturalne lub utwardzone – w przewadze przepuszczalne.

Cała nieruchomość charakteryzuje się występowaniem znaczących zgrupowań zieleni wysokiej – jako pozostałości kompozycji parkowej oraz nasadzeniami szpalerowymi i śródpolnymi i obsadzeniem zbiorników wodnych.

Wykonana została inwentaryzacja dendrologiczna dla całej nieruchomości na potrzeby ochrony drzewostanu, uzupełnień kompozycyjnych oraz wskazania drzew
w złym stanie w związku z planowanym zagospodarowaniem nieruchomości przywrócenia wartości zabytkowych. Zajdzie potrzeba usunięcia niektórych drzew, gdyż to działanie jest m. in. istotą zabiegów konserwatorskich dla tego terenu służących ochronie i dydaktyce. Planuje się wycięcie pewnej liczby drzew wskazanych przyszłym projektem zieleni. Dotyczyć to będzie drzew /samosiewów/  obcych dla uczytelnienia  elementów  kompozycji, oraz drzew niszczących strukturę zabytku oraz chorych, których leczenie i pielęgnacja nie są już możliwe.

2. Rodzaj technologii

Ze względu na specyfikę inwestycji , a w związku z tym trudności w opisaniu technologii funkcjonowania inwestycji po jej kompleksowym zrealizowaniu – podaje się zasady użytkowania terenu o podstawowej funkcji konserwatorsko – dydaktycznej oraz rekreacyjno - sportowej. Ze  względu na to, iż teren dawno już przestał pełnić przypisywane mu funkcje, szczególnie w części związanej z uprawami i hodowlą, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miejscowości Secemin, gminy Secemin - z dnia 28 marca 2006 r. ogłoszonym w Dz. U.  Woj.  Nr. 114 poz 1337 z dnia 11 maja 2006 r., przypisano mu nowe funkcje – usług rekreacyjnych, trwałych użytków zielonych, tereny zieleni urządzonej i tereny wód stojących –staw.

Zakłada się jako użytkowanie przeważające indywidualną turystykę szlakami historyczno dydaktycznymi głównie w okresie letnim własnymi środkami transportu. Szacowana liczba odwiedzających z zewnątrz - kilka do kilkunastu osób dziennie. Grupy zorganizowane spodziewane są w dni wolne od pracy w liczbie odpowiadającej jednemu autokarowi dziennie w okresie od wiosny do jesieni. Ruch miejscowy to przede wszystkim osoby korzystające z urządzeń rekreacyjnych

i sportowych . Dzieci korzystające z placów zabaw nieraz w towarzystwie osób dorosłych. Młodzież i dorośli korzystające z kortów tenisowych. Zakładana liczba 40 do 60 osób dziennie w porze letniej w ciągu dnia. Połowa przybywających własnymi  pojazdami.

Zgromadzenia i imprezy masowe szacowane na 300 do 600 osób - to jest o frekwencji jak dotychczas. Organizowane z częstotliwością  około 1 raz w miesiącu od wiosny do jesieni, przy założeniu połowy przybywających spoza miejscowości Secemin.

Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach tzn. wody opadowe lub roztopowe pochodzące

z powierzchni wprowadzane  będą  do wód lub do ziemi bez oczyszczenia, ponieważ ilość substancji zanieczyszczających tych wód nie przekracza 100mg/l zawiesiny ogólnej i 15mg/l węglowodorów ropopochodnych.

Warianty przedsięwzięcia - na etapie ustalania koncepcji zagospodarowania

i zakresu robót analizowano warianty przedsięwzięcia:

- pozostawienie  istniejącego kopca fortalicji „Szafrańców” wraz otoczeniem

   w obecnym stanie zagospodarowania , bez możliwości wykorzystania  na cele

   dydaktyczno- rekreacyjne i sportowe,

- rekonstrukcja kopca fortalicji „Szafrańców” i pozostawienie pozostałej części

   tj. otoczenia i parku podworskiego,

- realizacja zagospodarowania przez rewitalizację i rekonstrukcje istniejącego kopca

   fortalicji „Szafrańców” wraz otoczeniem na cele dydaktyczno - rekreacyjne

   i sportowe.

Z uwagi na szczególny charakter inwestycji polegający na pracach w znacznej części zachowawczo – konserwacyjnych  wybrano wariant realizacji zagospodarowania przez rewitalizację i rekonstrukcje istniejącego kopca fortalicji „Szafrańców” wraz otoczeniem na cele dydaktyczno - rekreacyjne i sportowe.

W istocie w tym przypadku ograniczono sie do analizy sposobu dostarczenia mediów – wody do urządzeń zraszających i gospodarczych oraz gaśniczych, sposobu odprowadzania ścieków bytowych, lokalizacji miejsc postojowych, lokalizacji placu zgromadzeń, możliwości i zakresu przywrócenia pierwotnego charakteru zabytku i najbliższego otoczenia, utrzymania wartościowego drzewostanu, przeprowadzeniu w sposób możliwie nie kolizyjny w stosunku do występującego zadrzewienia, układu dojazdów i ścieżek, nie ingerowania, a w zasadzie zminimalizowania stopnia ingerencji, w system wód powierzchniowych otwartych.

Wójt Gminy

Józef Bujak

Podmiot udostępniający:
Urząd Gminy Secemin
Informację wytworzył:
 
Informację wprowadził:
admin
Data wytworzenia:
 
Data publikacji:
2009-01-16
Data ostatniej zmiany:
2009-01-20